Beskrivning
-
Lås för enpoliga automatsäkringar - TagLock™
- Automatsäkringslås som snabbt och enkelt installeras på enpoliga automatsäkringar i frånläge och gör det omöjligt att slå på dem igen av misstag. Ökar säkerheten för tekniker och underhållspersonal i samband med arbeten på elektrisk utrustning.
- Lättanvänt: (1) placera låset på säkringen, (2) för in de två låssprintarna i öppningen på vardera sida om vippan, (3) skjut den röda överdelen åt sidan så att den täcker säkringen helt, (4) försegla med medföljande buntband och komplettera med en Skylt för tagout "DANGER DO NOT OPERATE" .
- Denna produkt går även att använda till så kallad grupp-lockout. Arbetsledaren förseglar då säkringslåset med ett Säkerhetshänglås medan arbetslagets övriga medlemmar sätter fast varsitt buntband. Enligt principen för grupp-lockout avlägsnas hänglåset först när alla har jobbat klart och alla buntband har plockats bort.
- Förhöj personsäkerheten vid service- och reparationsarbeten på spänningssatt utrustning med våra elektrikerhandskar och elektrikerhjälm.
-
Produktspecifikationer
-
DielektriskJaFärg(er)RödHänglåsbygelns maxdiameterØ 7.37 mmHögsta temperatur+120 °CLägsta temperatur-20 °CLåsBuntband eller hänglåsMaterialNylonPaketets innehåll1 lås och 2 buntbandPerstyckTemperaturtålighet-20 °C till +120 °CTotalt måttB 18.8 x L 62.1 x Tjocklek 23.7 mmVikt61 g
-
Dokumentation
-
Praktiska guider & Vanliga frågor
OSHA 1910.147, CSA, ANSI Z244.1-2003
Hjälp
-