Beskrivning
-
Etiketter - farligt gods "Reducerad mängd"
- Etiketter för farligt gods som förpackats i så pass små mängder att det kan transporteras enligt undantagsreglerna för reducerad mängd.
- Obligatoriska vid nationella och internationella transporter av farligt gods (väg, järnväg, sjö och flyg).
- Förutom en tydlig märkning ska varje transportenhet även vara försedd med viss utrustning för allmänt och personligt skydd i enlighet med ADR-S: en stoppkloss, två fristående varningsanordningar, ögonskölj samt en varselväst, ett par skyddshandskar och ett par skyddsglasögon per medlem i fordonsbesättningen. Vissa klasser kräver dessutom ytterligare utrustning: flyktutrustning, en skyffel, en brunnstätningsmatta och ett uppsamlingskärl.
- Köp det du behöver hos oss: Stoppkloss för lastbil och bil, plast , Plum ögonskölj i flaska , reflexväst, Skyddshandskar , Skyddsglasögon och tillbehör samt vår Ekonomisk tätningsmatta för brunnstätning och våra Uppsamlingskar och tillbehör .
- Se hela vårt sortiment av Personlig skyddsutrustning .
Välj
-
Produktspecifikationer
-
-
Dokumentation
-
Uppfyller de tekniska kraven i det europeiska regelverket ADR.
-
Referenser (3)
- Se fler
Hjälp
-